push to talk over cellular
فروردین 6, 1397 آموزش / ارتباطات رادیویی بدون دیدگاه

سرویس POC یا Push to talk Over cellular تکنولوژی جدیدی میباشد که جهت مکالمه دو طرفه با استفاده از بستر دیتا سیم کارت ارائه شده است و در واقع سرویسی مبتنی بر اینترنت است که درحال حاضر تولید کنندگان تجهیزات رادیویی نیز رو به تولید تجهیزاتی برای این تکنولوزی آورده اند و کاربرد آن در حوزه ارتباطات تجاری میباشد.

این سرویس یکی از خدمات مفید برای گروه‌های مختلف کاربران، از شخصی، تجاری و یا گروه‌های مشابه می‌باشد. بطوریکه برای مثال در یک شرکت تجاری، مدیر شرکت توانایی ایجاد یک لیست از کارکنان و تشکیل یک گروه مکالمه از کارمندان خود را داشته و در هر لحظه می‌تواند بدون نیاز به تماس تلفنی با آنها ارتباط مستقیم برقرار سازد. در حقیقت از شرکت‌های تجاری مختلف، خانواده ها، گروه‌های مختلف اجتماعی و نوجوانان و دیگر مواردی از این دست می‌توان به عنوان کاربران پیش بینی شده برای این خدمت یاد کرد. علاوه بر این اغلب کاربرانی که نیازمند برقراری ارتباط بین گروه‌های مختلف خود از طریق ایجاد شبکه‌های رادیویی گوناگون همچون خدمات رادیویی متحرک شخصی و نیز خدمات رادیویی متحرک زمینی می‌باشند، اما به دلایلی تمایل به طی مراحل قانونی کسب مجوزهای مختلف و خرید تجهیزات را ندارند، می‌توانند بخش عمده‌ای از نیازهای خود را به کمک این خدمات بر طرف سازند.

در این تکنولوژی هر تماس فرد به فرد و یا گروهی به شکل نیمه دوطرفه (half duplex) برقرار می‌شود. بر خلاف حالت دوطرفه رایج در مکالمالت معمول تلفنی بدلیل اینکه کاربران این سرویس بیشتر افرادی هستند که در حین فعالیت و انجام کارهای گوناگون کم و بیش نیاز به ارتباط چند لحظه‌ای کوتاه ولی مکرر با دیگر افراد و گروه‌ها دارند، از این رو این نوع ارتباط مطلوب‌ترین حالت ممکن برای آنها به شمار می‌رود.

این تکنولوژی با بهره گیری از بستر اینترنت (سیمکارت، وای فای) امکان ایجاد شبکه ای خصوصی و مکالمه لحظه ای بر روی این بستر را فراهم میکندکه از محاسن آن امکان برقراری ارتباط بدود محدودیت فاصله و همچنین از معایب آن عدم وجود امنیت و پایداری میباشد که مشکل امنیت در آن تا حدودی قابل حل بوده ولی این بستر مناسب بخشهای critical communication مثل پلیس، آتش نشانی و اورژانس نمیباشد.